Skip to content

2 Fomal CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$55,800
Last Sale Date
Jun 23, 1986

Property Information

Block82.01
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,500
72%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,976+2.9%
2024$3,865+4.7%
2023$3,690+1.5%
2022$3,635+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$55,800
DeedBook 1548, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1976