Skip to content

9 Fomal CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Dec 13, 1999

Property Information

Block82.01
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
30%
Improvement Value:$70,700
70%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,714+2.9%
2024$3,609+4.7%
2023$3,447+1.5%
2022$3,395-7.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 3080, Page 230

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1603, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1976