Skip to content

9 Regulus DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block82.01
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,872
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
20%
Improvement Value:$168,300
80%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738+2.9%
2024$7,521+10.1%
2023$6,832+1.5%
2022$6,728+6.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,872DeedBook 6481, Page 96Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 5599, Page 132Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$51,100

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 5475, Page 254Recorded6/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4480, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 1362, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1973