Skip to content

15 Regulus DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$123,700
Last Sale Date
Nov 27, 1996

Property Information

Block82.01
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionGEMINI II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,104
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
18%
Improvement Value:$182,700
82%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+2.9%
2024$8,035+4.7%
2023$7,673+1.5%
2022$7,557-1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,700
DeedBook 2714, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$31,490
DeedBook 1237, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1973