Skip to content

26 Polaris RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block82.02
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,068
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
20%
Improvement Value:$166,500
80%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+2.9%
2024$7,478+4.7%
2023$7,141+1.5%
2022$7,032-0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 3487, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 1661, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1973