Skip to content

63 Altair DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Oct 22, 1990

Property Information

Block82.02
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLEO I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
17%
Improvement Value:$186,800
83%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,367+2.9%
2024$8,132+4.7%
2023$7,765+1.5%
2022$7,648+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2048, Page 186

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 1661, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1973