Skip to content

53 Altair DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block82.04
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionAQUARIUS
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
17%
Improvement Value:$205,500
83%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+2.9%
2024$8,890+4.7%
2023$8,490+1.5%
2022$8,361-6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 5470, Page 141Recorded5/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$61,900
DeedBook 1374, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1973