Skip to content

2 Rigel CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block82.05
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionAQUARIUS
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,632
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
17%
Improvement Value:$196,500
83%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,778+6.0%
2024$8,281+4.9%
2023$7,897+1.6%
2022$7,773-5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,632DeedBook 6979, Page 63Recorded3/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 1245, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1973