Skip to content

116 Capella RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$232,400
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block82.05
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,088
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
19%
Improvement Value:$174,800
81%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+2.9%
2024$7,751+4.7%
2023$7,402+1.5%
2022$7,289-0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,400

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 5529, Page 12Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$102,300

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 5439, Page 243Recorded3/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 3686, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1973