Skip to content

62 Altair DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block82.06
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLEO I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
17%
Improvement Value:$191,200
83%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+2.9%
2024$8,286+11.9%
2023$7,405+1.5%
2022$7,293+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,844DeedBook 6682, Page 324Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 1311, Page 1126

Property Built

Built

Year Built: 1973