Skip to content

2 Polaris CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block82.06
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,596
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
20%
Improvement Value:$195,300
80%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,968+4.9%
2023$7,598+1.6%
2022$7,479-0.4%
2021$7,510+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
Sq Ft2,596DeedBook 7061, Page 205Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 2795, Page 316

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 1301, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1973