Skip to content

3 Polaris CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block82.06
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLEO I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
19%
Improvement Value:$183,300
81%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+2.9%
2024$8,168+4.7%
2023$7,800+15.2%
2022$6,769+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,734DeedBook 6253, Page 224Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,734DeedBook 6159, Page 15Recorded9/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1973