Skip to content

1 Polaris CtBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block82.06
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionGEMINI I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,128
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
21%
Improvement Value:$192,100
79%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+3.0%
2024$8,439+4.9%
2023$8,048+1.6%
2022$7,922-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5323, Page 124Recorded5/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$226,600
DeedBook 4633, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 1396, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1977