Skip to content

11 Altair CtBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 28, 1988

Property Information

Block82.06
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLEO II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,252
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
20%
Improvement Value:$185,200
80%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,582+2.9%
2024$8,340+4.7%
2023$7,965+1.5%
2022$7,844-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1801, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1974