Skip to content

7 Altair CtBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Date
Nov 17, 1992

Property Information

Block82.06
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLEO I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,734
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
19%
Improvement Value:$181,400
81%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,245+2.9%
2024$8,013+4.7%
2023$7,652+1.5%
2022$7,536+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2262, Page 418

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1540, Page 1193

Property Built

Built

Year Built: 1974