Skip to content

5 Altair CtBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block82.06
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
21%
Improvement Value:$154,900
79%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,272+2.9%
2024$7,068+4.7%
2023$6,749+1.5%
2022$6,647+7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$34,490
DeedBook 1274, Page 1050

Property Built

Built

Year Built: 1974