Skip to content

3 Altair CtBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$33,090
Last Sale Date
Nov 20, 1973

Property Information

Block82.06
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLEO I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
20%
Improvement Value:$168,800
80%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+2.9%
2024$7,593+4.7%
2023$7,250+1.5%
2022$7,141+7.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$33,090
DeedBook 1253, Page 310