Skip to content

9 Antares CtBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block82.06
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
21%
Improvement Value:$160,600
79%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+2.9%
2024$7,269+4.7%
2023$6,942+1.9%
2022$6,809+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000
Sq Ft1,900DeedBook 6375, Page 70Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6312, Page 13Recorded7/23/2020

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1367, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1974