Skip to content

7 Antares CtBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block82.06
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionGEMINI I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,918
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
19%
Improvement Value:$184,900
81%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,486+2.9%
2024$8,247+4.7%
2023$7,875+1.5%
2022$7,756-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,918DeedBook 6586, Page 137Recorded11/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 2428, Page 326

Property Sale

SaleMulti
$39,380
DeedBook 1262, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1974