Skip to content

5 Antares CtBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block82.06
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
20%
Improvement Value:$168,700
80%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775+2.9%
2024$7,557+4.7%
2023$7,216+1.5%
2022$7,107+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,068DeedBook 6794, Page 51Recorded12/27/2022

Property Sale

Sale
$216,000
Sq Ft2,068DeedBook 6273, Page 329Recorded4/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1974