Skip to content

86 Altair DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Apr 26, 1996

Property Information

Block82.06
Lot49
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class17
DescriptionLEO II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
18%
Improvement Value:$175,400
82%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+2.9%
2024$7,722+4.7%
2023$7,374+1.5%
2022$7,262+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2645, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 1368, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1974