Skip to content

109 Capella RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
May 18, 2007

Property Information

Block82.06
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionGEMINI I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,254
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
18%
Improvement Value:$191,100
82%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,611+2.9%
2024$8,369+4.7%
2023$7,992+1.5%
2022$7,871-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 4412, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 2000, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1973