Skip to content

46 Regulus DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block82.07
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
20%
Improvement Value:$166,200
80%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+2.9%
2024$7,467+4.7%
2023$7,130+1.5%
2022$7,022-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft2,068DeedBook 6487, Page 169Recorded6/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 2701, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$104,500
DeedBook 1875, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1973