Skip to content

9 Polaris RdBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block82.07
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1207

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBRA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,178
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
19%
Improvement Value:$173,300
81%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+2.9%
2024$7,690+4.7%
2023$7,343+1.5%
2022$7,232-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$34,100
DeedBook 1244, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1973