Skip to content

9 Aldeberan DrBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block82.08
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class35
DescriptionSCORPIO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,578
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
24%
Improvement Value:$94,300
76%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+2.9%
2024$4,454+10.3%
2023$4,037+1.5%
2022$3,976-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,578DeedBook 6556, Page 18Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 5248, Page 320Recorded10/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 1605, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1975