Skip to content

10 Aldeberan CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$145,500
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block82.08
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class35
DescriptionSCORPIO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,578
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
24%
Improvement Value:$94,400
76%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+2.9%
2024$4,465+4.7%
2023$4,264+1.5%
2022$4,199+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$145,500

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 6101, Page 209Recorded6/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4758, Page 118

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4576, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 4370, Page 255

Property Sale

Sale
$65,506
DeedBook 2976, Page 323

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1562, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1975