Skip to content

8 Aldeberan CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block82.08
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class35
DescriptionSCORPIO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,578
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
25%
Improvement Value:$89,400
75%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,428+2.9%
2024$4,303+4.7%
2023$4,109+1.5%
2022$4,047-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 5613, Page 123Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4071, Page 346

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 1486, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1975