Skip to content

1 Fomalhaut AveBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block82.08
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class35
DescriptionSCORPIO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,400
22%
Improvement Value:$105,400
78%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+2.9%
2024$4,634+4.7%
2023$4,425+1.5%
2022$4,358-2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,600DeedBook 7086, Page 271Recorded11/1/2024

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 2914, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 2272, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1975