Skip to content

25 Fomalhaut AveBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2010

Property Information

Block82.08
Lot56
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class35
DescriptionPISCES
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,578
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
25%
Improvement Value:$90,000
75%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,428+2.9%
2024$4,303+4.7%
2023$4,109+1.5%
2022$4,047-6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 3356, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 1762, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1975