Skip to content

31 Fomalhaut AveBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block82.08
Lot59
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class35
DescriptionARIES
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,726
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
24%
Improvement Value:$92,100
76%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,505+2.9%
2024$4,379+4.7%
2023$4,181+1.5%
2022$4,118-4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,726DeedBook 7196, Page 14Recorded6/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1975