Skip to content

96 Altair DrBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 4, 2017

Property Information

Block82.09
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1213

Building Details

Building Class17
DescriptionGEMINI II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,128
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$186,900
82%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+2.9%
2024$8,157+4.7%
2023$7,789+1.5%
2022$7,671-2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4738, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2728, Page 336

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 2219, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$42,630
DeedBook 1269, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1974