Skip to content

25 Di'S CtSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block82.100
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class37
DescriptionTWIN HOME
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,636
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
16%
Improvement Value:$171,400
84%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,553+2.9%
2024$7,341+4.7%
2023$7,010+1.5%
2022$6,904+7.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 5490, Page 179Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4096, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3004, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2214, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1992