Skip to content

39 Di'S CtSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block82.100
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class37
DescriptionTWIN HOME
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
16%
Improvement Value:$175,000
84%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+2.9%
2024$7,499+4.7%
2023$7,161+1.5%
2022$7,053-7.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 5088, Page 329Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4718, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$128,424
DeedBook 2140, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1991