Skip to content

51 Di'S CtSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 22, 2022

Property Information

Block82.100
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class37
DescriptionTWIN HOME
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage2,162
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
16%
Improvement Value:$173,900
84%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+2.9%
2024$7,420+4.7%
2023$7,086+1.5%
2022$6,978-4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,162DeedBook 6693, Page 300Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,162DeedBook 5439, Page 223Recorded3/9/2016

Property Sale

Sale
$122,225
DeedBook 2212, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1992