Skip to content

5 Queen'S CtSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block82.100
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class37
DescriptionTWIN HOME
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,935
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
16%
Improvement Value:$172,800
84%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,631+2.9%
2024$7,416+4.7%
2023$7,082+1.5%
2022$6,975-7.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4796, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 3809, Page 325

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2668, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2113, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1991