Skip to content

19 Philip'S CtBlackwood, NJ 08012

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block82.100
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class37
DescriptionTWIN HOME
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
17%
Improvement Value:$164,200
83%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+2.9%
2024$7,143+4.7%
2023$6,821+1.5%
2022$6,718-4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$122,900
DeedBook 2441, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2051, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1990