Skip to content

3 Anne'S CtSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Feb 16, 2015

Property Information

Block82.103
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class37
DescriptionTWIN HOME
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,636
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
18%
Improvement Value:$151,300
82%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+2.9%
2024$6,608+4.7%
2023$6,310+1.5%
2022$6,214-3.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 5295, Page 278Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$147,754
DeedBook 5012, Page 44

Property Sale

SaleMulti
$244,900
DeedBook 4140, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 3414, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$16,500
DeedBook 2865, Page 305

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2153, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1991