Skip to content

22 Di'S CtSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Oct 12, 2006

Property Information

Block82.105
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1210

Building Details

Building Class37
DescriptionTWIN HOME
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
16%
Improvement Value:$173,100
84%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,624+2.9%
2024$7,409+4.7%
2023$7,075+1.5%
2022$6,968-7.5%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$272,000
DeedBook 4306, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$226,000
DeedBook 3918, Page 332

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 2604, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2322, Page 346

Property Sale

SaleMulti
$119,800
DeedBook 2161, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1991