Skip to content

24 Tara DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block82.106
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1206

Building Details

Building Class17
DescriptionWASHINGTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,221
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
18%
Improvement Value:$421,000
82%
Total Assessment$511,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,920+2.9%
2024$18,388+4.7%
2023$17,560+1.5%
2022$17,294+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft4,221DeedBook 5178, Page 98Recorded4/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$357,695
DeedBook 3512, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 2002