Skip to content

4 Dana DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 11, 2016

Property Information

Block82.107
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1206

Building Details

Building Class17
DescriptionCHARLESTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,557
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
18%
Improvement Value:$370,200
82%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,734+2.9%
2024$16,264+4.7%
2023$15,531+1.5%
2022$15,296+9.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,557DeedBook 5499, Page 97Recorded7/15/2016

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 4524, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 4189, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$323,000
DeedBook 3449, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 2002