Skip to content

29 Tara DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$325,090
Last Sale Date
Feb 27, 2002

Property Information

Block82.107
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1206

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,450
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$320,600
78%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,188+2.9%
2024$14,761+4.7%
2023$14,096+1.5%
2022$13,882-1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,090
DeedBook 3387, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 2002