Skip to content

13 Tara DrSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block82.107
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1206

Building Details

Building Class17
DescriptionWASHINGTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
17%
Improvement Value:$468,700
83%
Total Assessment$561,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,774+2.9%
2024$20,190+4.7%
2023$19,280+1.5%
2022$18,988+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft4,423DeedBook 7040, Page 238Recorded7/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 3502, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 2002