Skip to content

249 Thies RdSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block82.109
Lot26.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1206

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCHER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,304
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
19%
Improvement Value:$218,100
81%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+2.9%
2024$9,671+5.8%
2023$9,142+1.5%
2022$9,004-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,304DeedBook 6586, Page 106Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3443, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 2002