Skip to content

15 Acrux CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block82.10
Lot106
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
24%
Improvement Value:$94,100
76%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,579+2.9%
2024$4,451+4.7%
2023$4,250+1.5%
2022$4,186-6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6029, Page 88Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3736, Page 45

Property Sale

Sale
$86,999
DeedBook 3146, Page 194

Property Sale

Sale
$31,439
DeedBook 1336, Page 1152

Property Built

Built

Year Built: 1977