Skip to content

19 Acrux CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block82.10
Lot108
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
26%
Improvement Value:$84,600
74%
Total Assessment$114,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,235+2.9%
2024$4,116+4.7%
2023$3,931+1.5%
2022$3,871-5.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,508DeedBook 6525, Page 81Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3103, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 2200, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$32,714
DeedBook 1336, Page 1156

Property Built

Built

Year Built: 1977