Skip to content

35 Acrux CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block82.10
Lot116
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
24%
Improvement Value:$94,400
76%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+2.9%
2024$4,465+4.7%
2023$4,264+1.5%
2022$4,199-0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,500
DeedBook 1548, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1979