Skip to content

37 Acrux CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$29,990
Last Sale Date
Aug 25, 1977

Property Information

Block82.10
Lot117
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
26%
Improvement Value:$84,900
74%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,243+2.9%
2024$4,123+4.7%
2023$3,938+1.5%
2022$3,878-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 1340, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1977