Skip to content

24 Acrux CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block82.10
Lot122
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,100
23%
Improvement Value:$98,900
77%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,772+2.9%
2024$4,638+4.7%
2023$4,429+1.5%
2022$4,361-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,508DeedBook 7236, Page 26Recorded9/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$32,145
DeedBook 1353, Page 511