Skip to content

14 Acrux CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block82.10
Lot127
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
24%
Improvement Value:$94,100
76%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,579+2.9%
2024$4,451+4.7%
2023$4,250+1.5%
2022$4,186+13.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft1,508DeedBook 7061, Page 198Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$102,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5868, Page 85Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4739, Page 16

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 2320, Page 270

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1746, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1977