Skip to content

23 Hamal CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$211,101
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block82.10
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF1G ARIES
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,726
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
24%
Improvement Value:$94,300
76%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,590+2.9%
2024$4,461+4.7%
2023$4,260+1.5%
2022$4,196-5.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$211,101
Sq Ft1,726DeedBook 6959, Page 91Recorded1/17/2024

Property Sale

SaleMulti
$161,300
DeedBook 4458, Page 160

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4006, Page 108

Property Sale

Sale
$73,101
DeedBook 2652, Page 270

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2109, Page 282

Property Sale

Sale
$34,480
DeedBook 1296, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1975